Mateřská školaRtyně nad Bílinou

Projekt financován prostředky EU

Režim dne

06.15 – 8.30

Příchod dětí do mateřské školy, předávání dětí pedagogickým pracovnicím do třídy, volně spontánní zájmové aktivity

Ranní hry

Během příchodu si děti hrají kolektivně nebo individuálně dle vlastního výběru. Učitelka dětem nabízí hru nenásilnou formou. Ke hře mohou děti využívat center aktivit (tzv. koutků). Pokud je dítě nerozhodné a neví s čím si hrát, je ostýchavé, pomůžeme mu vybrat aktivitu, která by ho zaujala. Snažíme se vytvářet kamarádské prostředí a kolektiv tmelit.

Komunikativní kruh

Děti svoláváme do kruhu motivovanou říkankou nebo písničkou, pozdravíme a seznámíme se s programem dne. Všímáme si jaké je počasí, jaký je den, můžeme se spočítat a má-li některé z dětí svátek nebo narozeniny – popřejeme kamarádovi. Zařazujeme také dechová a artikulační cvičení v rámci logopedické prevence.

Ranní cvičení

Před dopolední svačinou nabízíme dětem ranní cvičení v oblasti zdravotního cvičení, základy tělesné výchovy, hudebně pohybové výchovy, zařazujeme rytmizaci, hudebně pohybové hry, tanečky, 1x týdně praktikujeme velké cvičení, které je možno za příznivého počasí dělat venku.

8.30 – 9.00

Osobní hygiena, dopolední svačina

Při dopolední svačině se děti učí sebeobsluze, čistotě stolování a hygienickým návykům před a po jídle.  Do jídla děti nenutíme, ale nabádáme, aby jídlo ochutnaly.

9.00-9.30

Volné činnosti a aktivity dětí řízené pedagogickými pracovníky v centrech aktivit, zaměřené především na hry a zájmovou činnost, řízené aktivity

9.30 -11.30

Osobní hygiena, příprava na pobyt venku, pobyt dětí venku, příp. náhradní činnost

11.30 -12.15

Oběd a osobní hygiena dětí

12.15 -14.15

Spánek a odpočinek dětí

14.15 -14.45

Odpolední svačina, osobní hygiena

14.30 – 15.45

Volné činnosti a aktivity dětí řízené pedagogickými pracovníky
zaměřené především na hry, zájmové činnosti a pohybové aktivity dětí, v případě pěkného počasí mohou probíhat i na zahradě mateřské školy

Jaro Ťuká do oken 4

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.